CASAMBI
excl. Shipping costs / incl. 21 % VAT
Price below RRP
Shipping time: 8-10 days
Product no.: ARD-808929
In stock: 30
Are you a retailer or business customer (commercial/freelancer)? Secure special B2B prices now.
Bluetooth Push-button Interface CASAMBI RTW4NBT230 UP, 230V Flush-mounted
Technical Details and Accessories
Further Information on Installation and Functionality
Thanks to the CASAMBI app, you can easily configure and control the push-button interface. The range is up to 30 meters, and control is done via Bluetooth at a frequency of 2.4 GHz. The module has an integrated short-circuit protection and an antenna that should not be covered by metal enclosures.
Versatile Applications
The Bluetooth wall controller from Arditi allows for flexible control of various devices and light sources. With a maximum power consumption of 10mA and a connector type of terminal connection, the push-button interface is easy to install and operate. It can be mounted both flush-mounted and with accessories.
Usage and Safety Notes
Colour:
blue
Dimension:
Abmessungen-Ø∕ D: 5,3∕ 2,1 cm
Material:
plastic
metal
Product type:
bluetooth wall controller
Bulbs in delivery:
no
Accessories:
connection cable - not included in delivery
recessed housing - not included in delivery
switch - not included in delivery
radio transmitter - included in delivery
Bluetooth module - included in delivery
Application area:
only suitable for indoor use
Operating voltage:
220-240 V~
Dimmable:
yes
Dimmability:
CASAMBI App & Bluetooth, push dimmer
Power frequency:
50 Hz
Bulb type:
LED
Voltage:
Clamp
Short circuit protected safety transformer:
yes
Length of connection lead:
max. 300 cm
Current consumption:
max. 10 mA
Plug type:
clamping connection
Mounting:
recessed mounting
mounting accessories required
IP-protection class:
IP20
ambient temperature:
0 ... +55 °C