Product no.: ALB-623075
EAN: 4007235230758
In stock: 10
LED bollard light Type No. 3075
The LED bollard light Type No. 3075 offers an indirectly symmetrical light distribution with a beam angle of 360°. With a power of 22W and a luminous flux of 2200lm in the color temperature of 3000K, it provides pleasant outdoor lighting. The anthracite-colored bollard light has an energy efficiency class of E and a color rendering index of 80-89Ra.
Technical Details
The LED bollard light has a protection class of 1 and an IP protection rating of IP54. It features a plug type clamp connection and a power connection via screw terminals. The average lamp lifespan is 50000 hours and the luminaire can be wired through to install multiple lights in a row. The conductor cross-section is 3mm² and the number of poles is 3.
Material and Dimensions
The bollard light is made of plastic and aluminum. It has a size of 15 x 15 x 100 cm and comes with a base plate. The power consumption is 22W and the operating voltage is 230V~. The operating device is not required and the light source can be replaced.